Esimene samm: ebavajalikust loobumine ja selle mitte asendamine
Minimalismi teekonda on mõistlik alustada suurest kodu koristamisest, organiseerimisest ja ebavajalikust vabanemisest. Aga mina tean, et selleks, et minimalism mu ellu püsima jääks, on isegi olulisem teine osa: vana ebavajalikku ei tohi asendada uue ebavajalikuga.
Oluline ON loobuda ebavajalikust ehk asjadest, mida mul vaja ei ole, aga ma EI TOHI loobuda asjadest, mida ma tegelikult oma ellu soovin... ehk ma ei tohi loobuda neist asjadest mida võib-olla lihtsalt uuema/ilusama/moodsama vastu välja vahetada tahaksin või mida ma tahaksin, et ma ei vajaks, aga päriselt vajan... Ehk teisisõnu on esmalt vaja kindaks teha, mis asjad on minu elus hädavajalikud.
Loobumine ei ole eesmärk omaette, lisaks pole loobutu kiire asendamine ka keskkonna ega rahakorisõbralik valik ja peab olema täielikult välistatud.
Mõned praktilised sammud ebavajaliku mitte asendamiseks/ ostukäitumise kontrolliall hoidmiseks:
- Enne loobumist mõtlen, kas ma pigem kiirustan seda eset asendama või mitte? Millal mul võib seda uuesti vaja minna?
- Ootan 24+ tundi enne ostu sooritamist. See annab mulle veel enam aega järele mõelda, kas ma seda asja ikka päriselt vajan.
- Teen erineva nimekiri asjadest, mida vajan ja asjadest, mida tahan. Nimekiri aitab mul fookust hoida ja keskenduda vaid vajalikule. Seda nii poes käies, kui ka kuu väljaminekuid planeerides. List asjadest mida lihtsalt tahaksin, sest on näiteks ilusad või muul moel ihaldusväärsed, on hea siis, kui on soov/võimalus end premeerida või näiteks endale sünnipäevaks kingitust valida.
- Otsin alternatiive ostmisele. Kas ma saad seda asja laenata, rentida või kui mitte siis ehk hoopis kasutatuna osta? Kuigi pean meeles pidama, et kasutatuna ostmine on ikkagi ostmine ja ei vabanda mitte kuidagi ületarbimist. See on minu kõige nõrgem koht...
- Investeerin kvaliteeti, mitte kvantiteeti. Ostan vähem, aga paremaid asju, mis kestavad kauem. Ja jah, nad on ka reeglina kallimad.
- Vabanen reklaamidest (olen sellega tegelemas). Reklaamid tekitavad pidevalt soovi uusi asju osta. Ma piiran oma kokkupuudet reklaamidega, unsubscriben, unfollown. Teen mis vaja, et keegi mulle pidevalt meelde ei tuletaks, et ma pole täiuslik ilma nende riiete, köögitarvikute, toidulisandite või kosmeetikata...
Ehk enne, kui ma võtan ette ebavajalikust loobumise on mul vaja keskenduda sellele, et ma kohe uuesti poodi ei tormaks... less is more. Ja veel kõige rohkem more on see, kui saan hakkama juba olemasolevaga. Ehk tegelikult pean mina hoopis välistama uute asjade sissevoolu isegi kui pean seetõttu vähemast loobuma.
Esimese asjana võtsin ma ette oma riidekapi ja suurem inventuur on juba ka tehtud, katsun lähipäevil sellest ka postituse kokku panna.
Ole musi!
M. ♡
Comments
Post a Comment