Kuidas ma kirjutan aastaeesmärke nii, et need päriselt minu arengut toetavad ja ellu väärtust lisavad

Alles ma kirjutasin Instagramis, et ei sea uueks, täna alanud aastaks, otseseid eesmärke. Ja siin ma olen, annan ise lubadusi, sean eesmärke ja lisaks, kui kuulata viitsid/tahad, siis annan ka sulle natuke nõu, mida võiks eesmärkide seadmisel silmas pidada. 

Sest kordan siin blogis juba sajandat korda: MA OLEN UUTE ALGUSTE INIMENE! ♡

Tihti on minu eesmärkidega juhtunud aga see, et alustan uut aastat suure entusiasmiga, kuid mõne kuu möödudes tavaliselt motivatsioon vaibub... Aastatega olen õppinud, kuidas seada oma eesmärke nii, et need lubadused ei korduks täitmatult aasta-aastasse, et nad oleksid meelelahutuslikud, päriselt edasiviivad, minu rutiini sobituvad ega tekitaks ka aasta lõpus stressi ja mõtteid, et JÄLLE ei saanud ma hakkama...

Siin on mõned praktilised nõuanded, mida olen oma kogemusest kirja pannud ja mis aitavad mul muuta oma uusaastalubadused minimalistlikuks, realistlikuks ja MINU enda jaoks inspireerivaks:

1. Ei spikerda teiste pealt!

Kui mulle üldse ei meeldi lugeda, matchat juua, joosta või mediteerida, siis ma ei pea neid asju ka uuel aastal tegema hakkama. Mõtle läbi, mida sa PÄRISELT TAHAD END TEGEMAS NÄHA. Pinterest on täis selliseid ideede boarde.... Instagram kihab ja paljudele (tegelikult ka just mulle) need eesmärgid sobivad, AGA sina mõtle OMA eesmärke seades AINULT enda peale. Eesmärkide seadmine peab olema isikupärane protsess ja tulema meie seest (mitte Pintekast või Instagramist). 

Küsin endalt: "Mis on asjad, mis mind õnnelikuks teevad?" Kui keskendun sellele, mis mulle endale tõeliselt korda läheb, on suurem tõenäosus, et püsin oma eesmärkide juures.

2. Panen enda vajadused esikohale

Kas ma tahan teatud asju teha, sest tundub, et teised ootavad minult neid? Või on need midagi, mida ma ise päriselt teha tahan? Kui eesmärgid ei lähtu minu enda soovidest ja vajadustest, on neid palju raskem täita. Ma pean olema aus enda vastu ja keskendu sellele, mis MIND inspireerib.

3. Olen juba täna see inimene, kes tulevikus olla tahan

Olen tähele pannud, et üks efektiivsemaid viise eesmärkide saavutamiseks on käituda nii, nagu need oleksid juba saavutatud. Kujutlen, kuidas minu tulevane mina elab ja tegutseb, ning alustan KOHE. Sean ka oma eesmärgid seda inimest toetama.

Inglise keeles on selle kohta hea ja ehk natuke liiga labane ütlus fake it till you make it, aga see ütleb laias laastus kõik täpselt ära. Muutes oma igapäevaseid valikuid, liigun samm-sammult soovitud tulemuste poole, sest mitte miski ei muutu, kui ma ise oma käitumist/suhtumist ei muuda. 

4. Esitan endale mõistlikke väljakutseid

Ma ei pea alustama kohe suurte ja võib-olla üle jõu käivate eesmärkidega. Alustan millestki lihtsamast ja realistlikust. Näiteks, kui ostuvaba aasta tundub mulle liiga ambitsioonikas, proovin esmalt ostuvaba kuud. Kui maratoni jooksmine tundub liig või tervist kurnav (iseg, kui see on minu sõprade hulgas populaarne tegevus), sean eesmärgiks joosta vähemalt korra 2025 aasta jooksul 15 kilomeetrit. Väikesed võidud annavad mulle jõudu ja motivatsiooni edasi liikuda.

5. Sean eesmärgid, mis aitavad mul oma elu rohkem armastada, mitte ei tekita asjatut ebamugavust seal, kus seda tegelikult vaja ei ole

Eesmärgid peaksid minu elu täiustama, mitte muutma seda valedes kohtades pingelisemaks. Küsin endalt: "Kas see konkreetne eesmärk lisab minu ellu rõõmu ja tasakaalu või tekitab hoopis asjatut müra?". Kui ma kardan kõrgust, siis ei ole vaja mul seada endale eesmärgiks kohe Benji hüpet, sest endale surmahirmu tekitamine ei ole mõnus-tore ega hea.

6. Olen täpne

Abstraktsed eesmärgid, nagu "armastan ennast sel aastal rohkem," võivad tunduda inspireerivad, kuid neil puudub konkreetne mõõdetavus. Ma sean täpsed ja selged eesmärgid, näiteks: "Veedan iga nädal ühe õhtu enda jaoks," või "Loen kuus vähemalt ühe raamatu, mis mind arendab." Selgelt sõnastatud eesmärgid aitavad mul paremini jälgida oma arengut ja saavutada ka soovitud tulemusi ning luua rutiini.

7. Panen kirja nädala plaani ja täiendan seda oma edusammudega

Üks parimaid viise motivatsiooni hoidmiseks ja selle taustal rutiini arendamiseks on oma edusammude jälgimine. Kirjutan alati kalendrisse üles kõik trennid, omaette olemised, kohvid sõbrannadega jne. Hiljem lisan ka selle kuidas end sel päeval oma tegevust tehes tundsin (kasvõi smailide kaudu), kas tundsin rõõmu või hoopis ei tundnud end sel kohtumisel/tegevuse juures loodetult? See aitab mul näha, kui palju olen juba saavutanud, ning hoiab mind reel ka keerulisematel hetkedel.

8. Ma luban endal aasta jooksul muutuda!

Inimesed muutuvad pidevalt ja jaanuaris antud lubadus ei pruugi septembris enam olla see, mis mu silmad särama paneb. Ma luba endal muutuda ja TEADLIKULT otsustada, et mõni eesmärk ei täida enam oma eesmärki, ning otsustan sellest loobuda. Eesmärk ei ole klammerduda vanade lubaduste külge, kui need enam minu arengut ei teeni.

KOKKUVÕTTEKS

Uue aasta lubadused ei pea olema stressiallikaks ja need ei pea olema võimatud saavutada... Ma mäletan, kui lubasin igal aastal, et hakkan trenni tegema... Mis ma valesti tegin? Ma ei täpsustanud, mis trenni. Trenni tegemine on nii laialivalguv eesmärk... mida täpsemaks ma läksin, seda lähemale ma jõudsin. Ja see on vaid üks näide. Kui lähenen oma eesmärkidele isikliku ja paindliku hoiakuga, ning mänguliselt saan ma luua eesmärgid, mis on toetavad ja teevad mu elu palju-palju paremaks! Ja lõbusamaks, ja toredamaks!

M. ♡

NB! Ja ma ei luba, et selle blogi jälle ellu äratan :D 

Comments